Актуализации в законодателството за 2025 година

Десислава Арсенова
17.1.2025
Актуализации в законодателството за 2025 година

С настъпването на 2025 година в България влязоха в сила значителни законодателни промени, които засягат както бизнеса, така и гражданите. В тази статия ще разгледаме основните изменения и тяхното въздействие.

Увеличение на минималната работна заплата

От 1 януари 2025 г. минималната работна заплата (МРЗ) в частния сектор се увеличава от 933 лв. на 1 077 лв. Това увеличение е в съответствие с механизма, който определя МРЗ като 50% от средната брутна заплата за страната.

Въздействие:

  • Работодатели: Необходимо е да преизчислят възнагражденията на служителите, които получават минимална заплата, и да актуализират трудовите договори.
  • Служители: Увеличението води до по-високи доходи за работещите на минимална заплата, което може да подобри жизнения стандарт.

Промени в осигурителния доход

  • Максимален осигурителен доход: Предвижда се увеличение на максималния осигурителен доход за всички осигурени лица. Предложението е за 4 130 лв., но засега остава на старото си ниво от 2024 г. – 3 750 лв.
  • Процент на осигурителни вноски: Процентите за осигурителни вноски остават непроменени спрямо изминалата 2024 г.

Въздействие:

  • Работодатели и самоосигуряващи се лица: Трябва да се запознаят с актуалните прагове и да планират бюджетите си съобразно тях.

Условия за пенсиониране

Продължава постепенното увеличаване на възрастта и осигурителния стаж за пенсиониране:

  • Жени: 62 години и 4 месеца възраст и 36 години и 8 месеца осигурителен стаж.
  • Мъже: 64 години и 8 месеца възраст и 39 години и 8 месеца осигурителен стаж.

При липса на достатъчен стаж, условието за пенсиониране е навършени 67 години и минимум 15 години действителен осигурителен стаж.

Въздействие:

  • Граждани: Необходимо е да планират кариерата и осигурителния си стаж, за да отговорят на новите изисквания за пенсиониране.

Промени в данъчното законодателство

  • Праг за регистрация по ДДС: От 1 януари 2025 г. прагът за задължителна регистрация по ДДС се увеличава от 100 000 лв. на 166 000 лв.
  • ДДС ставки: Намалените ставки за хляб, брашно, ресторантьорски и кетъринг услуги изтичат, като от 1 януари 2025 г. отново се прилага стандартната ставка от 20%.

Въздействие:

  • Бизнеси: Малките и средни предприятия трябва да оценят дали новият праг за регистрация по ДДС ги засяга и да предприемат необходимите действия.
  • Потребители: Възможно е увеличение на цените на стоки и услуги, за които се връща стандартната ДДС ставка.

Нова класификация на икономическите дейности (КИД-2025)

От 1 януари 2025 г. влиза в сила новата версия на Класификацията на икономическите дейности – КИД-2025, която заменя досегашната версия от 2008 г. Тази ревизия отразява промените в икономическите дейности и технологичното развитие през последните години.

Въздействие:

  • Бизнеси и статистически органи: Необходимо е да актуализират своите дейности и отчетности съобразно новата класификация.

Законодателните промени, влезли в сила от 1 януари 2025 г., имат значително въздействие върху различни аспекти на икономическия и социалния живот в България. Бизнесите и гражданите трябва да се запознаят с тези изменения и да предприемат необходимите стъпки за адаптация. Препоръчително е да се консултирате с правни и финансови специалисти за детайлна информация и съвети, съобразени с конкретната ви ситуация.

автор:
Десислава Арсенова

Завършила право в Югозападния университет „Неофит Рилски“, с над 10 годишен опит в изпълнителното производство, корпоративното и търговското право, кооперативното право и недвижимите имоти.