Въпреки че първата кооперация в България е създадена през 1890 г. в с. Мирково, Софийска област – „Мирковско заемодавно, спестовно и земеделческо дружество „Орало“, и към днешна дата в Търговския регистър са регистрирани и действащи над 3 000 кооперации, след 134 години история на кооперативното движение в България все още се среща неразбиране сред хората, което в никакъв случай не се ограничава в определена възрастова група.
Най-често задаваните въпроси са:
- Какво е кооперация, кооперативен съюз и Централен кооперативен съюз (ЦКС)?
- Те държавни ли са?
- Социалистическият режим в България ли създава кооперациите?
- Каква е разликата между потребителска кооперация, трудова кооперация, земеделска кооперация, горска кооперация, кооперативна банка, жилищностроителна кооперация, застрахователни кооперации и др.?
Какво представлява кооперацията?
Законът за кооперациите дава отговор на първия въпрос, а именно, че кооперацията е сдружение на най-малко 7 дееспособни физически лица с променлив капитал и с променлив брой членове, които чрез взаимопомощ и сътрудничество осъществяват търговска дейност за задоволяване на техните икономически, социални и културни интереси.
Много преди създаването на първата кооперация в света през 1844 г. в Англия, хората са се обединявали подтиквани от общи цели, под различни форми и чрез съвместен труд, взаимопомощ и сътрудничество са задоволявали своите нужди и интереси. По този начин те не само са оцелявали и подобрявали живота в общността, но и са създавали възможност за конкуриране на едрия капитал.
Юридически статут на кооперацията
Кооперацията е юридическо лице. Подобно на търговските дружества и сдруженията с нестопанска цел, кооперацията е корпоративно юридическо лице, т.е. с членствен състав. За разлика от тях обаче, в кооперацията могат да членуват само физически лица, не и юридически лица. Кооперацията възниква от деня на вписването ѝ в Търговския регистър.
Членство в кооперация
Членството в кооперация възниква по два начина – когато лицето е учредител или постъпи след регистрацията на кооперацията. Кооперацията е открита за членуване на физически лица, които са навършили 16 години и не са поставени под пълно запрещение. Ненавършилите пълнолетие лица и поставените под ограничено запрещение могат да членуват в кооперация с предварително писмено съгласие на родител или попечител. Едно лице може да членува в повече от една кооперация.
Подпомагане от държавата
Държавата може да подпомага и насърчава кооперациите в тяхната дейност при условия и по ред, определени в съответните специални закони. Пример за това е Законът за корпоративното подоходно облагане, който определя специфични правила за определяне на данъчния финансов резултат при кооперациите (глава XVII от ЗКПО), както и разпоредбата на чл. 35 от ЗК, който указва, че кооперациите и кооперативните съюзи се освобождават от всякакви такси във връзка с тяхното учредяване, преустройство, прекратяване и ликвидация и други.
Кооперативни предприятия
Всяка кооперация може да създава кооперативни предприятия:
- еднолично дружество с ограничена отговорност (ЕООД);
- еднолично акционерно дружество (ЕАД);
или да образува с други кооперации междукооперативни предприятия:
- дружество с ограничена отговорност (ООД);
- акционерно дружество (АД).
Кооперативен съюз
Кооперативен съюз е сдружение на най-малко 7 кооперации. Кооперациите могат да се обединяват в териториални, отраслови, национални и други съюзи. Членуването в кооперативен съюз е доброволно. Кооперативният съюз е юридическо лице със статут на кооперация. Кооперативните съюзи могат да образуват освен междукооперативни предприятия и свои съюзи и федерации.
Функциите на кооперативния съюз са:
- Да съдейства на членовете си за постигане на целите и задачите на съюза.
- Да разработва насоки за развитие на кооперативните дейности.
- Да представлява и защитава интересите на членовете си пред международните, държавните, обществените и други органи и организации.
- Да осъществява и други функции, предвидени в устава.
Централен кооперативен съюз (ЦКС)
Централният кооперативен съюз (ЦКС) е национален съюз на доброволно обединили се кооперативни съюзи и чрез тях на потребителни и други кооперации, който на основата на кооперативните принципи и ценности подпомага организационното и финансово-икономическото им развитие и осъществява търговска дейност в техен общ интерес и в интерес на техните членове.
- Централният кооперативен съюз е учреден през 1947 година.
- Централният кооперативен съюз обединява и защитава интересите на 115 003 член-кооператори, обединени в 677 кооперации, членуващи в 31 кооперативни съюза (виж официалния сайт на ЦКС).
Любопитни факти и история на законодателството за кооперациите в България
Първата кооперация в България е създадена през 1890 г.
Първият закон за кооперациите в България (1907 г.) гласи:
Чл. 1. Кооперативно сдружаване е дружество, съставено от неопределен брой членове с цел задружно извършване на работите и развитие на икономическите интереси на членовете си.
Чл. 2. Видове кооперативни сдружавания:
- Сдружения за кредит.
- Потребителни сдружения.
- Сдружения за общо използване на машини.
- Сдружения за обща продажба и складове.
- Производителни сдружения.
- Жилищностроителни сдружения.
- Застрахователни сдружения.
Чл. 3. Могат да съставят кооперативни сдружения:
- Обществени и частни кооперации.
- Частни лица (минимум 7 души, български поданици).
На 01.12.1948 г. е обнародван нов Закон за кооперациите.