Придобиването, притежаването и съхранението на ловно огнестрелно оръжие в Република България е строго регламентирано от Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия (ЗОБВВПИ). В настоящата публикация ще разгледаме подробно правните основания, административните процедури и необходимите документи, свързани с придобиването и законното притежание на ловно оръжие, както и подновяването на съответните разрешителни.
Придобиване на ловно (гладкоцевно и нарезно) оръжие
Първата стъпка към придобиване на ловно оръжие е получаването на правото на лов. Това става чрез успешно завършване на курс, организиран от съответната ловна организация, в рамките на който се полага изпит. След успешно полагане на изпита се издава ловен билет, който е основен документ, легитимиращ правото на участие в ловна дейност.
След придобиване на правото на лов, лицето може да подаде заявление до съответната служба "Контрол на общоопасните средства" (КОС) към районното управление на Министерството на вътрешните работи, с цел издаване на разрешение за придобиване на ловно оръжие.
Необходими документи за издаване на разрешение:
- Попълнено заявление по образец;
- Заверен ловен билет;
- Документ за завършено минимум основно образование (копие и оригинал за справка);
- Лична карта (копие и оригинал за справка);
- Медицинско свидетелство, издадено от лечебно заведение, удостоверяващо, че лицето не страда от психични разстройства;
- Свидетелство за съдимост, в което изрично се посочва, че лицето не е осъждано за умишлено престъпление от общ характер (в повечето случаи се изисква служебно от МВР);
- Удостоверение от Националната следствена служба за липса на образувано наказателно производство (също се получава служебно);
- Документ за платена държавна такса.
След подаването на документите, служител на МВР извършва проверка на условията за съхранение на бъдещото оръжие, като се изисква наличието на метална каса, здраво монтирана за пода или стената, със заключващо се устройство.
При положителен резултат от проверката, лицето получава разрешение за закупуване на оръжие, валидно за срок от три месеца. След закупуването, оръжието трябва да бъде регистрирано в служба КОС в срок до седем дни.
Нарезно ловно оръжие (карабина)
Придобиването на нарезно ловно оръжие изисква допълнителни условия. Необходимо е:
- Лицето да има минимум две години стаж като ловец (от датата на издаване на първия ловен билет);
- Да е положило изпит за подборно ловуване пред комисия, назначена със заповед на изпълнителния директор на Изпълнителната агенция по горите;
- Да притежава удостоверение за успешно завършен курс по подборно ловуване.
Процедурата по издаване на разрешително е идентична с тази за гладкоцевно оръжие, но към пакета с документи се добавя и удостоверението за подборен лов.
Съхранение на ловно оръжие
Съгласно чл. 98 от ЗОБВВПИ, физическите лица, които притежават огнестрелно оръжие, са длъжни да осигурят неговото съхранение по начин, който изключва достъп на неоторизирани лица и гарантира сигурността му. Оръжието следва да се съхранява в метална каса, монтирана за пода или стената, снабдена със заключващ се механизъм. Боеприпасите се съхраняват отделно. Възможни са проверки от страна на органите на МВР за спазване на изискванията.
Подновяване на разрешителното
Разрешителното за съхранение и носене на ловно оръжие е валидно за срок от пет години. Заявление за подновяване следва да се подаде не по-късно от един месец преди изтичането на срока. При неспазване на срока се пристъпва към административно изземване на оръжието от страна на МВР, като същото се съхранява до една година. В този срок собственикът може да поднови разрешението или да прехвърли оръжието на друго лице, което притежава валидно разрешение. При бездействие след изтичане на този срок, оръжието подлежи на отнемане.
Необходими документи за подновяване на разрешение:
- Заявление по образец;
- Заверен ловен билет;
- Удостоверение за годност на оръжието (технически преглед);
- Медицинско свидетелство от лечебно заведение;
- Документ за платена държавна такса;
- Копие на лична карта;
- Декларация по чл. 76, ал. 4, т. 2 от ЗОБВВПИ;
- Папка с джоб;
- За нарезно оръжие – копие на удостоверение за подборен лов.
Санкции
Съгласно чл. 87, ал. 1 от ЗОБВВПИ, лицата, които притежават огнестрелно оръжие с изтекло разрешение, се наказват с административна глоба в размер от 500 до 2000 лв., както и с изземване на оръжието до отстраняване на нарушението.
Заключение
Процедурата по придобиване и притежание на ловно оръжие изисква прецизна подготовка на документи, познаване на законовите срокове и поддържане на изрядност спрямо органите на МВР. Всеки пропуск или забавяне може да доведе до изземване на оръжието, глоби или дори до отказ за бъдещо разрешение. Консултацията с адвокат, специализиран в административно и оръжейно право, е препоръчителна, особено в случаи на отказ или спор с органите на КОС.