Събиране на вземания от неплатени фактури

Десислава Арсенова
17.7.2024
Събиране на вземания от неплатени фактури

По темата регулярно получаваме следните запитвания от клиенти:

  • Имам договор. Предоставих стоката или услугата. Имам документи, удостоверяващи, че стоката или услугите са получени. Издадох фактурите, но контрагентът не плаща. Какво да правя?
  • Нямам договор. Предоставих стоката или услугата. Имам документи, удостоверяващи, че стоката или услугите са получени. Издадох фактурите. Клиентът ги е получил, но не плаща. Какво да правя?

Разделяме процеса по събиране на вземания от неплатени фактури на няколко етапа.

Етап I: Покана за доброволно плащане

На този етап е препоръчителна, но не задължителна юридическата помощ, тъй като клиентите могат сами, ако желаят, да изготвят и изпратят покана за доброволно плащане на незаплатените фактури. Практиката ни показва, че в голям процент от случаите отношенията се уреждат.

В началото винаги съветваме клиентите си първо да поканят писмено неизправната страна (длъжника) да заплати доброволно задължението си.

Поканата задължително съдържа няколко реквизита:

  • основанието, причината за възникване на задължението (договор, фактури и т.н.);
  • размера на задължението;
  • времето на забава;
  • срок на плащане или срок за подписване на споразумение за разсрочено погасяване на задължението;
  • текст, предупреждаващ, че в случай на неплащане ще потърсят правата си по съдебен ред и всички разноски ще са за сметка на длъжника.

Особено внимание обръщаме на необходимостта да се снабдят с доказателство, че поканата е получена от адресата, към когото е насочена, и на коя дата.

Възможностите за връчване на поканата са няколко:

  • Връчване лично: в този случай върху екземпляра на връчителя получателят изписва „Получих на ръка“ или „Получих лично“, дата, имена и подпис.
  • Връчване чрез лицензиран пощенски оператор/куриерска фирма с обратна разписка.
  • Изпращане по имейл: тук следва да се съобрази следното:
    • Без потвърждение за получаване е допустимо, когато получателят предварително в договора е посочил имейл адрес за кореспонденция и изрично е предвидено, че потвърждение не се изисква.
    • С потвърждение за получаване на съобщението, когато сте се сдобили с имейл адреса от публични регистри, интернет пространството.
  • Старият способ е изпращане на нотариална покана. Този способ през последните години все по-рядко се използва. Принос за това имат и част от нотариалните кантори, които отказват да връчват под претекст, че нямат призовкари.
  • Новият способ е изпращане на поканата за доброволно плащане чрез ССЕВ (Система за сигурно електронно връчване). За да се възползвате от тази възможност, е необходимо и вие, и получателят да имате регистрация в ССЕВ.

Ако след изтичане на срока в поканата все още не ви е платено, имате възможност да решите дали да пристъпите към Етап II.

Етап II: Заповедно производство

Тук вече имате нужда от адвокатска помощ или юрисконсулт. На този етап препоръчваме да се пресметне дали е настъпила погасителна давност. За периодични плащания тя е 3 години, за всички останали вземания, когато законът не предвижда друг срок, е 5 години (чл. 110 и чл. 111 ЗЗД). Целта е да се прогнозират и планират възможните полезни последващи действия и разноски за клиента според развитието на заповедното производство.

Заповедното производство е значително по-евтино и по-бързо от производството по общия исков ред. Държавната такса е 2% от стойността на вземането, а средният период на издаване на заповед за изпълнение от съда е около 2 месеца в зависимост от натовареността на съда и съответния съдебен състав. Съдът приканва длъжника да изпълни задължението си и размера на разноските, които трябва да плати в едномесечен срок от връчването на заповедта и/или да възрази (чл. 412 ГПК). Имаме случаи на плащане и на този етап.

Когато длъжникът не плати и/или не възрази, заповедта влиза в сила и се издава изпълнителен лист. В случай че длъжникът възрази или настъпят други законови предпоставки, съдът ви дава едномесечен срок да предявите иск за вземането си и да доплатите дължимите държавни такси.

Етап III: Исково производство

И на този етап се нуждаете от адвокатска помощ или юрисконсулт. Тук продължителността е трудно да се прогнозира, зависи от сложността на казуса, има ли или няма съдебни експертизи, назначават ли се особени представители, поведението на ответника и т.н., както и от натовареността на съда и съответния съдебен състав. Съществува възможност за обжалване на съдебните решения на първа и въззивна инстанция. Разходите за ищеца са значително по-големи от тези в заповедното производство.

След като се докаже, че ответната страна ви дължи претендираната сума, на основание влязло в сила съдебно решение съдът ви издава изпълнителен лист. Изпълнителният лист ви дава право да преминете към принудително изпълнение чрез образуване на изпълнително дело при ЧСИ или ДСИ.

Етап IV: Изпълнително производство

И тук, както в първия етап, ви препоръчваме да ползвате юридически услуги, но можете да опитате да се справите и сами. Ние винаги сме готови да помогнем, ако се наложи. Преди образуване на изпълнително дело, отново съветваме клиентите си да поканят за трети път длъжника да плати. И на този етап отчитаме частична успеваемост.

автор:
Десислава Арсенова

Завършила право в Югозападния университет „Неофит Рилски“, с над 10 годишен опит в изпълнителното производство, корпоративното и търговското право, кооперативното право и недвижимите имоти.