Защо да регистрирам търговска марка?

Десислава Арсенова
17.7.2024
Защо да регистрирам търговска марка?

Законът за марките и географските означения урежда условията и реда за регистрация на търговските марки, правата върху интелектуалната собственост, произтичащи от регистрацията, както и защитата на тези права.

Основни положения

Като за начало трябва да знаем, че регистрацията на търговска марка не е задължителна по закон. Тя се извършва с цел придобиване на права върху нея. Процедурата по регистрацията на търговската марка е опростена, таксите са достъпни и срокът за регистрация от нашия опит е средно от 4 до 7 месеца.

При регистрирането на търговската марка се признава правото на изключителното ѝ използване от датата на подаване на заявлението, а не от датата на вписване и публикуване в Държавния регистър на марките към Патентното ведомство.

С регистрирането на търговската марка притежавате права и защита за срок от 10 години, като този срок може да бъде подновяван неограничен брой пъти. Използването на търговската марка е условие за запазване на регистрацията. Тя може да бъде отменена, ако в срок от 5 години от датата на регистрация не е започнато реалното ѝ използване или ако то е било прекратено за непрекъснат срок от 5 години.

Какви права и каква защита ми дава регистрирането на търговска марка?

Патентното ведомство ни дава следния обобщен и често неясен за нашите клиенти отговор на въпроса:

„Правото върху марка включва правото на притежателя ѝ да я използва, да се разпорежда с нея и да забрани на трети лица без негово съгласие да използват в търговската дейност знак, който е идентичен или сходен на нея. Забраната за използване включва поставянето на знака върху стоките или върху техните опаковки, предлагането на стоките с този знак за продажба или пускането им на пазара, или съхраняването им с тези цели, както и предлагането или предоставянето на услуги с този знак, вносът или износът на стоките с този знак и използването на знака в търговски книжа и в реклами.“

Законът за марките и географските означения дава изчерпателен отговор на този въпрос. По-долу ние ще се спрем на основните ползи от правата, които ви дава регистрацията на търговска марка.

Права, произтичащи от регистрацията на търговска марка

Правото на притежателя на регистрирана търговска марка включва правото:

  • да я използва;
  • да се разпорежда с нея;
  • да забрани на трети лица без негово съгласие да използват търговската марка в търговската си дейност.

Разпореждане с марката

Разпореждането с правото върху регистрирана търговска марка включва:

  • прехвърляне на правото върху търговската марка;
  • разрешение за използването на търговската марка чрез писмен договор за изключителна или неизключителна лицензия.

За да имат действие спрямо трети лица, сключените договори на разпореждане следва да се впишат в Държавния регистър на марките, който се води от Патентното ведомство.

Принудително изпълнение и защита

Правото върху регистрирана търговска марка може да бъде обект на принудително изпълнение чрез:

  • налагане на запор;
  • особен залог;
  • обезпечение по предявен или бъдещ иск;
  • включване в масата на несъстоятелността при образувано производство по несъстоятелност.

Забрана за използване от трети лица

Забраната за използване в търговската дейност на регистрирана от друг търговска марка включва:

  • поставянето на знака на регистрираната търговска марка върху чужди стоки или върху техните опаковки;
  • предлагането на стоки със знака на регистрираната от друг търговска марка за продажба или пускането им на пазара, съхраняването или държането им с тези цели, както и предлагането и предоставянето на услуги с чуждия знак;
  • вносът или износът на стоки със знака на регистрираната от друг търговска марка;
  • използването на знака на регистрираната от друг търговска марка като търговско или фирмено наименование или като част от търговско или фирмено наименование;
  • използването на знака на регистрираната от друг търговска марка в реклама съгласно чл. 34 от Закона за защита на конкуренцията;
  • използването на знака на регистрираната от друг търговска марка в търговски книжа;
  • използването, поставянето на знака на регистрираната от друг търговска марка на етап бъдещи евентуални нарушения на правата му, при подготвителни действия относно изготвяне и изработка на опаковки, етикети, маркировки и всякакви други средства и материали, върху които може да бъде поставяна регистрираната търговска марка.

Обхват на действие на регистрацията на търговска марка

Преди пристъпване към регистрация на търговската ви марка, трябва да решите с какъв обхват на действие искате да се ползва вашата търговска марка. Можете да избирате измежду следните възможности:

  • Национална регистрация – изключително право на територията на Република България.
  • Марката на Европейския съюз – права на територията на целия Европейски съюз.
  • Регистрация в конкретна трета страна – права само на територията на избраната държава, съгласно нейното национално законодателство.
  • Международна регистрация – по реда на Мадридската спогодба за международна регистрация на марките и Протокола относно Мадридската спогодба.
автор:
Десислава Арсенова

Завършила право в Югозападния университет „Неофит Рилски“, с над 10 годишен опит в изпълнителното производство, корпоративното и търговското право, кооперативното право и недвижимите имоти.